Կվերանայվի Փաստաբանների պալատի ներքին կառավարումը
ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության ծրագրով եւ դատաիրավական  բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսված է փաստաբանության ոլորտում բարեփոխումների իրականացում` որպես կարեւոր ռազմավարական նպատակ. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանն ԱԺ  մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 21-ի արտահերթ նիստի ժամանակ:
Կառավարությունը փոփոխություններ ու լրացումներ է նախատեսում «Փաստաբանության մասին» օրենքում եւ Քրեական օրենսգրքում:
Նախաձեռնությամբ, մասնավորապես, առաջարկվում է որոշակիորեն վերանայել Փաստաբանների պալատի ներքին կառավարումը. նախատեսվում է  ստեղծել կարգապահական հանձնաժողով: Ստեղծված հանձնաժողովի որոշումները հնարավոր կլինի բողոքարկել Փաստաբանների պալատի խորհրդում:
Ընդլայնվում են Փաստաբանների պալատի խորհրդի լիազորությունները, հատկապես՝ հանրային պաշտպանի գործունեության բնագավառում:
Առաջարկվում է նաեւ բացառել պալատի մեկ անդամի կամ պաշտոնատար անձի  միաժամանակ ներգրավումը տարբեր մարմիններում՝ բացառությամբ պալատի նախագահի, եթե վերջինս խորհրդի նախագահն է: Պալատի նախագահը եւ խորհրդի անդամները գործունեության ընթացքում պետք է պահպանեն քաղաքական չեզոքություն եւ զսպվածություն:
Վերանայվում է նաեւ պալատի մարմինների անդամների ընտրության կարգը: Նախատեսվում են անվճար անհատույց իրավաբանական օգնության կառուցակարգերի զարգացում, հանրային պաշտպանության տրամադրման այլընտրանքային եղանակներ: Կվերանայվի նաեւ  փաստաբանների ուսուցման եւ որակավորման կարգը:
Գրիգոր Մինասյանի խոսքով՝ նախագիծը քննարկվել է շահագրգիռ կողմերի հետ:
Հանձնաժողովի անդամ Մարինե Ղազարյանը հարակից զեկույցում նշել է, որ ակնկալվում է ընդլայնել պալատի կառավարման կարգը՝ համահունչ դարձնելով ինքնակառավարման սկզբունքներին: Նրա խոսքով՝ առավել արդյունավետ կիրականացվի փաստաբանների կարգապահական պատասխանատվության վարույթը:

“По программе действий Правительства РА на 2021-2026 гг. и стратегии судебно-правовых реформ предусматривается проведение преобразований в сфере адвокатуры как важной стратегической цели”, - отметил 21 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам заместитель министра юстиции Г.Минасян.
Правительство предусматривает внесение изменений и дополнений в закон “Об адвокатуре” и в Уголовный кодекс РА.
Инициативой, в частности, предлагается пересмотреть внутреннее управление Палаты адвокатов (ПА), создать дисциплинарную комиссию. Решения созданной комиссии могут быть обжалованы в Совете ПА.
Расширяются полномочия Совета ПА, особенно по общественному защитнику.
Рекомендуется исключить одновременное участие одного члена или должностного лица палаты в разных органах, кроме председателя Палаты, если последний является председателем Совета. В течение своей деятельности председатель и члены Совета ПА должны сохранять политическую нейтральность и сдержанность.
Пересматривается также порядок избрания членов органов палаты. Намечается развитие структур бесплатной юридической помощи, альтернативных вариантов обеспечения общественной защиты. Также будет изменен порядок обучения и аттестации юристов.
По Минасяну, проект обсуждался с заинтересованными сторонами.
Член комиссии М.Казарян в содокладе отметила, что намечается расширение руководства ПА, приведение его в соответствие с принципами самоуправления. По ее словам, более эффективным будет дисциплинарное производство в отношении адвокатов.